Młyn papierniczy w Dusznikach to zabytek i nie ulega to wątpliwości, piękny dach kryty gontem, oraz oryginalny pawilon wejściowy w kształcie wieży, a we wnętrzach budynku – polichromia, to jego atuty. Bardzo ciekawa atrakcja turystyczna posiadająca dużą wartość historyczną, której 20 września 2011 Prezydent RP nadał status pomnika historii.
Pierwsze wzmianki o papierni pochodzą z 1562 roku - sprzedaż udziałów przez Ambrożego Teppera Mikołajowi Kretschmerowi Na tych terenach działało około 100 młynów papierniczych, a do dnia dzisiejszego został tylko jeden w Dusznikach.
Historia nie oszczędzała tego zabytku - w 1601 roku został zniszczony przez powódź, co powtórzyło się w 1998 roku. 26 lipca 1968 roku przekształcono Młyn na Muzeum, gdzie można było podziwiać pokazową produkcję papieru czerpanego.
Lata 2007-2008 przyniosły znaczna modernizację Muzeum przystosowując obiekt do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne, powstałą salę przystosowano do prezentowania wystaw i organizowania konferencji, umożliwia to również organizacji święta papieru.
Turyści mogą sami wykonać własną kartkę papieru, uczestniczyć w warsztatach czerpania papieru, Zakupić przeróżne rodzaje papieru a także zwiedzić i zobaczyć:
historyczne paszporty (XIX-XX w.),
kolekcje banknotów
Proszę czekać